تعداد بازدید خبر: 701
1395/10/19-20:20
رئیس فدراسیون فوتبال تاکید دارد تیم ملی اولویت اصلی ماست.

به گزارش سایت رسمی فدراسیون، مهدی تاج پس از نشست هیات رییسه در جمع خبرنگاران گفت:امروز در هیات رییسه استعفای کارلوس کی‌روش را بررسی کردیم. با توجه به اینکه اولویت ما تیم ملی است و برای ما حضور در رقابت‌های بین‌المللی چه در سطح ملی و چه در سطح باشگاهی اهمیت زیادی دارد، حدود 5 ساعت با کی روش گفتگو داشتم.
وی افزود: حضوری موفق در میادین بین‌المللی از اولویت‌های اصلی ما به شمار می‌رود چه در سطح ملی و چه باشگاهی. بر همین اساس باید اختلاف پیش آمده را جدی بگیریم و آن را دنبال کنیم. برنامه‌های اجرایی را باید به درستی پیش ببریم. سازمان لیگ پیش از این برنامه‌ای را به باشگاه‌ها داده و مورد تأیید آنها قرار گرفته است.
رئیس فدراسیون خاطرنشان کرد: برنامه با توجه به لیگ قهرمانان آسیا و لیگ برتر به مربیان ارائه شد و توسط یک باشگاه مهم مورد انتقاد قرار گرفت. این اتفاقات رخ داد و کارلوس کی‌روش هم استعفا کرد. حرف کی‌روش این بود که من 5، 6 سال تلاش کردم تا تیم ملی اول آسیا باشد. شما می‌دانید کشورهایی مانند قطر، کره‌جنوبی، ژاپن و ازبکستان از نظر بودجه با ما برابر نیستند. تیم ملی ما بهترین تیم آسیا بوده و تلاش زیادی کرده است. تک تک بازیکنان ما وقتی تیم می‌شوند، خیلی تسلط دارند و نتایج خوبی هم می‌گیرند. در فوتبال جوانگرایی شده که این اتفاق خوبی بوده است. نظم و انضباط و همدلی تیم با سرمربی تیم ملی باعث شده هیئت رئیسه ما بدون رأی منفی و با اتفاق آرا نظر با استعفای کی‌روش مخالفت کند. زمان حساس و کمی داریم و باید تلاش کرده این اجماع را حفظ کرده و با همین تلاش وارد دور برگشت مقدماتی جام جهانی شویم.
تاج افزود: در این جلسه مصوبات دیگری هم داشتیم و  اعضای کمیته اخلاق معرفی شدند. این کمیته باید کارهای اساسی انجام دهد. در حوزه‌های دیگر فوتبال هم مصوبات دیگری داشتیم که بر اساس قوانین موجود در لیگ و اساسنامه فدراسیون فوتبال، کسانی که خلاف واقع حرف بزنند کمیته انضباطی و اخلاق آن را بررسی می‌کند. قرار شده است دبیرکل فدراسیون همه مستندات را گردآوری کرده و به این دو کمیته بفرستد. برخی اتفاقات چند روز اخیر هم جنبه قضایی داشته و فدراسیون قصد بررسی آنها را دارد که هیچکدام مربوط بهتیم های استقلال، پرسپولیس و ذوب‌آهن نیست.
وی عنوان کرد: در مصاحبه‌های اخیر برخی هیچ مسئولیتی ندارد. برخی بزرگان هم مصاحبه‌هایی داشتند که جنبه انتقاد داشت و رسیدگی به انتقادات وظیفه ماست. برخی هم خارج از بحث صحبت‌هایی مطرح کردند که می‌دانیم دلسوزانه است و فدراسیون باید به آنها رسیدگی کند.
رئیس فدراسیون فوتبال در خصوص اینکه با وزیر ورزش جلسه داشته و نظر وزیر در این خصوص چیست و آیا با این استعفا قرار است امتیازی به کی‌روش داده شود، گفت: اول اینکه من شب گذشته جلسه‌ای با وزیر نداشتم. نظر او این است که ما باید در میادین بین‌المللی موفق عمل کنیم و همه اهالی فوتبال باید به یک سو نگاه کنند. نظر وزیر این است با همدلی، رفاقت و برنامه‌ریزی مهم  روند رو به جلو داشته باشیم. ایشان هم نظرشان این است میادین بین‌المللی مهم باید اولویت فوتبال باشد.
تاج اظهار داشت: فدراسیون باید از کارهای ارزنده کی‌روش، تقدیر کند. ما بیش از چهار سال است که در آسیا در صدر قرار داریم. بسیاری از تیم‌های ما هم وضعیت خوبی داشتند. بعضی از انتقادات بوده، شبکه‌های تلویزیونی در دو سه روز اخیر هر انتقادی کردند و هر کسی دوست داشت هر نوع مطلبی را بیان کرد. باید در این خصوص پاسخگویی می‌شد که نشد. باید از کی‌روش حمایت قاطع می‌شد که فدراسیون فوتبال این کار را انجام داد. باید به نحو احسن از باشگاه‌ها هم حمایت کنیم تا در آسیا موفق شوند و از تیم ملی هم باید حمایت شود. ضمن اینکه فدراسوین فوتبال حمایت خود را از پرسپولیس، ذوب‌آهن، استقلال خوزستان و استقلال اعلام می‌کند.
وی در پاسخ به این سؤال که آیا به استعفای کی‌روش زیاد دامن زده شد، گفت: صحبت این است که یک نفر 22 بار در جراید مختلف صحبت کرده بود. حرف‌هایی زده می‌شود که قابل استناد نیست. همین شخص سه چهار سال پیش با پول‌های آلوده در اصفهان از یک مربی انتقاد کرد، چون مشاور سرمربی همان تیم بود، کلی پول گرفت و پول آلوده را به خانه‌اش برد. این برای ما خیلی پسندیده نیست. با این حال رسانه ملی انتقادهای خودش را می‌کند، آنها به خواست مردم هم نگاه می‌کنند و ما نیز اکنون در حال پاسخگویی هستیم.
تاج در پاسخ به این سوال که فکر می‌کند موضع کی‌روش در خصوص بعد از استعفایش چه باشد عنوان کرد: این که این اختلاف نظرها در این مقطع مطرح شده است، خوب است. از این جهت خیلی بهتر است که این موضوع الان بیان شده تا این که در اواخر سال شاهد آن باشیم. چرا که در آن زمان هیچ مجالی برای رسیدگی به این مسائل نداریم. فدراسیون صبر کرد تا حرف‌ها شنیده شود و به موقع قضیه را ختم به خیر کند. اگر قرار بود در اسفند ماه کسی حرفی بزند و اعتراضی کند ما برای رسیدگی به آن با توجه به زمان اندکی که تا شروع مسابقات داشتیم، به مشکل می‌خوردیم. چرا که هم بازی‌های آسیایی باشگاه‌ها در پیش بود و هم این که تیم ملی می‌بایست در رقابت‌های مقدماتی جام جهانی به میدان برود. این حرف‌ها را الان می‌پذیریم و برای آن چاره‌اندیشی می‌کنیم.
رئیس فدراسیون فوتبال گفت: در این میان برخی حرف‌های عجیب و غریب هم مطرح شد و برخی اعلام کردند که چرا فدراسیون سکوت کرده و پاسخی نمی‌دهد. ما نمی‌توانیم در مقابل هر مطلبی که مطرح می شود؛ همان موقع پاسخی ارائه دهیم. ما به شیوه خودمان عمل می‌کنیم. یک بار دیگر خدمت عزیزان می‌گویم اگر کسی برنامه بهتری برای ادامه مسابقات دارد اعلام کند، یک عده می‌گویند برنامه ایراد دارد و در مورد آن کارشناسی می‌کنند؛ حتی کارشناس هواشناسی هم در مورد فوتبال اظهار نظر می‌کند و مدعی می‌شود در این هوای آلوده نباید بازی برگزار شود در صورتی که هواشناسی خودش مجوز برگزاری مسابقات را داده است. ما به این انتقادات گوش دادیم، اما به آن دسته از مربیانی که به برنامه مسابقات اعتراض دارند اعلام می‌کنیم که اعتراض خودشان را به مدیر باشگاه مربوطه در میان گذاشته و از طریق باشگاه به صورت کتبی به ما اعلام کنند تا جواب دهیم. این برنامه را همه باشگاه‌ها تایید کرده‌اند. هر باشگاهی اعتراض دارد به ما اعلام کند یا طرح جدید بدهد، اگر در این مقطع باشگاهی یا مربی طرحی دارد به ما پیشنهاد دهد، ما آن را در سازمان لیگ بررسی می‌کنیم.
وی در مورد جلسه هم‌اندیشی فساد در فوتبال گفت: بحث فساد در فوتبال کار مشترکی بود که می‌توان گفت کمترین نقش را فدراسیون فوتبال داشت. بیشترین نقش را دستگاه‌های نظارتی داشتند و آنها نظرشان این بود که اگر ادعایی در مورد فساد وجود دارد، رسیدگی شود. از رسانه‌ها خواهش می‌کنم اگر مدرکی دارند، می‌توانید در اختیار کمیته اخلاق و دستگاه‌های نظارتی قرار دهند.
رئیس فدراسیون فوتبال در خصوص اردوی تیم ملی در امارات در ادامه بیان کرد: واقعیت این است که اردوی امارات بسیار مهم بود و زمینی که در امارات داشتیم، بسیار عالی بود. چنین زمینی در ایران وجود ندارد. در باشگاه ایرانیان حضور داشتیم و از نظر هزینه برای فدراسیون فوتبال خیلی ارزان‌تر بود. از لحاظ محل و آب و هوایی جهت دیدار مقابل قطر این اردو باید در امارات برگزار می‌شد.
تاج ادامه داد: در خصوص برنامه کی‌روش باید بگویم که تیم‌ها در همان زمانی که برنامه ارائه شد،باید اعتراض می‌کردند. اعتراض‌ها در حالی شکل گرفت که تیم‌های ما نتایج خوبی گرفتند. فوتبال، فوتبال ساحلی و فوتسال نتایج خوبی گرفتند، پرسپولیس در لیگ اول است و استقلال هم از بحران خارج شد. برخی‌ها حرف‌هایی زدند که قابل پیگیری است. تیم ملی و پرسپولیس شرایط خوبی دارند اما باید بازتاب‌ حرف‌هایی که زده می‌شود، را در نظر گرفت.
وی درباره اینکه ماحصل جلسه امروز را چطور به کی‌روش می‌رسانید، تصریح کرد:  نتیجه جلسه را به کی روش اعلام خواهیم کرد. هیئت رئیسه با استعفای کی‌روش مخالف و نظرش این بود که کی‌روش به نحو احسن کارش را ادامه دهد.
رئیس فدراسیون فوتبال در خصوص اینکه برای حفظ سهمیه آسیا چه اقداماتی صورت گرفته است، گفت: همه نگران نتایج استقلال و پرسپولیس هستند. ما تلاش می‌کنیم 4 سهمیه را حفظ کنیم، اما شرایط سخت است. باید با تدبیر و رفاقت این تلاش را انجام دهیم. مصاحبه‌ای که برانکو امروز انجام داد، امیدوارکننده بود و در واقع حرف‌های امروز برانکو، نظر هیئت رئیسه را تغییر داده است. در مجموع، شرایط سخت است. در مورد تقویم مسابقات فردی مصاحبه کرد که تقصیر کنفدراسیون فوتبال آسیا است، دیگری عنوان کرد با این شرایط، بازیکنان پرسپولیس دیگر دعوت نمی‌شوند.
تاج خاطرنشان کرد: این اختلافات به خاطر برنامه‌ مسابقات لیگ قهرمانان آسیا است که بر اساس شرق آسیا برنامه‌ریزی شده است. در اسفند ماه، یکی دو کشورهای غرب آسیا با این برنامه‌ریزی دچار مشکل می‌شوند. این مشکلات و فضایی که بوجود آمده، باعث شده که ما تیم ملی را در صدر هم نگه داریم و باید دست مریزاد به سرمربی تیم ملی و فدراسیون فوتبال بگوییم.
وی در پاسخ به این سوال که کی‌روش چه زمانی به ایران بازمی‌گردد، گفت: ایشان استعفا کرده‌اند و باید متن مخالفت خود و هیات رئیسه را برای او که در دبی به سر می‌برد، ارسال کنیم.
رئیس فدراسیون در پایان گفت: با توجه به اینکه مربیان باشگاهها از ابتدای برنامه ریزی مسابقات سازمان لیگ در جریان تمام امور قرار داشتند اما متاسفانه از ابتدا هیچ کس مخالفت خود را اعلام نکرد اینکه سرمربیان باشگاهها درخواست نشست با کی روش را دارند باید بهترین جوانب و راهکارهای این موضوع را بررسی و درنهایت به تصمیم کادر فنی باشگاهها و تیم ملی ترتیب اثر دهیم. باید اعتراضات از طریق مسیر قانونی باشد و ما نیز طبق قانون به مسائل موجود پیگیری می کنیم.